Трамп ја обвини Светската здравствена организација дека лошо управува со пандемијата

Американскиот претседателот Доналд Трамп остро ја нападна Светската здравствена организација (СЗО) и ја обвини дека е преблиска до Кина и дека лошо управува со пандемијата на коронавирусот.

„СЗО навистина ја оплеска“, напиша претседателот на Твитер додека во земјата од ковид-19 починаа повеќе од 11.000 луѓе.

„Чудно, во голема мера се финансирани од Соединетите Држави, а тие се фокусирани на Кина. Убаво ќе го разгледаме тоа“, додаде тој.

„За среќа, навреме го отфрлив нивниот совет да ги оставам границите со Кина отворени. Зошто ни дадоа толку погрешен совет?“ се запраша тој.

САД имаат најголем број пријавени случаи на зараза со ковид-19.

Бројот на починати во земјата во последните неколку дена се зголемува на повеќе од 1.000 на ден, приближувајќи се до грозоморните записи на Италија и Шпанија.

Вторникот беше најсмртоносен ден од почетокот на епидемијата во Њујорк. Гувернерот Ендрју Куомо извести за 731 нови смртни случаи, со што бројот на починатите се искачи на 5.489.

Њујорк има 138.836 потврдени случаи на зараза, што ја прави досега најпогодена држава во Соединетите Држави.

Доколку нешто радикално не се промени, не можеме да очекуваме дека нашата економија брзо ќе се нормализира и ќе излезе од сегашната криза.

повеќе

Како да разликуваш дали „Македонец” означува етничка припадност или државјанство? Според потребата на моментот!

повеќе