Трамп: Интервенцијата на Блискиот Исток е најлошата одлука во историјата на САД

Интервенцијата на Блискиот Исток беше најлошата одлука во историјата на Соединетите Американски Држави, кажа денес американскиот претседател Доналд Трамп три дена откако најави повлекување на американските единици од регионот во близина на турската граница на северот на Сирија.

Трамп со ненадејната изјава го најави повлекувањето на американските трупи од границата со Турција на северот на Сирија, со што даде зелено светло за воената операција на Турција против курдските сили, сојузникот на Вашингтон во борбата против ИСИС.

По таа најава, тој даде неколку конфузни, дури и контрадикторни изјави, од закани до помирливи пораки до Анкара.

Потоа во понеделникот напиша на Твитер дека „ако Турција направи што било, за што ќе проценам дека ја преминува границата, целосно ќе ја уништам турската економија’“.

Американскиот претседател тврди дека е решен да ги прекине бескрајните војни, што беше едно од неговите ветувања од кампањата.

„Соединетите Држави полека и безбедно ќе ги вратат нашите војници дома“, додаде тој утринава, и додаде дека судирите на Блискиот Исток САД ги чинеле 8.000 милијарди долари и илјади животи.

„Тргнавме во војна поради погрешна претпоставка и сега тоа се потврди – немаше ниту едно парче оружје за масовно уништување“, напиша тој за американската интервенција во Ирак во 2003 година.

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе

Најпрво, важно е да се напомене дека поседувањето на оф-шор компанија не е нелегално само по себе. Во суштина оф-шор земјите нудат низа поволности како што се исклучително поволни стапки на данок. Всушност, некои од нив имаат нула стапка на данок. 

повеќе