Трамп ѝ се обрати на американската јавност: „Ова е мојот можеби најважен говор“ (ВИДЕО)

Претседателот на Соединетите Американски Држави во заминување Доналд Трамп ѝ се обрати на американската јавност во видео порака.

EPA-EFE

„Ова е можеби најважниот говор што сум го одржал“, кажа Трамп на почетокот на обраќањето.

Тој кажа дека е смешно колку долго трае сагата со изборните резултати и дека негова должност како претседател на САД е да го одбрани изборниот систем кој е „под координирани напади и опсада“.

„Ние сме предупредени дека не треба да ги прифатиме првите резултати од изборите и дека ќе бидат потребни недели додека не се објават вистинските резултати“, кажа Трамп.

Тој додаде и дека на Бајден му е порачано дека не треба да се „меша“ во изборите и дека треба да се држи на страна.

„Не ни требаш, решено е. Овие избори се готови“, кажа Трамп.

„Денес ќе ви покажам некои шокантни докази за нерегуларноста на изборите“, кажа Трамп пред да почне да изнесува тврдења за изборна измама.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе

Турската влада има нови барања од социјалните медиуми и дигиталните платформи како што се Фејсбук (Facebook), Ватсап (Whatsapp), Инстаграм (Instagram) и Твитер (Twitter). 

повеќе

Баталете ги овие глупости со Бугарија, а Османи нека си фати патот до Брисел да земе обрасци за членство во ЕЕО и нека ги пополнат брзо.

повеќе