Трамп: И Меланија добро го познава Ким; Белата куќа: Никогаш се немаат сретнато

Белата куќа објави соопштение спротивно на изјавата на претседателот Трамп дека првата дама Меланија Трамп „добро го запознала“ Ким Џонг Ун. Всушност, тие двајца воопшто се немаат сретнато, вели Си-ен-ен.

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека исклучително добро го запознал севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун и рече дека и неговата сопруга добро го знае.

„Првата дама го запозна Ким Џонг Ун и мислам дека се согласува со мене дека тој е човек со држава што има огромен потенцијал“, рече Трамп на конференцијата на крајот на самитот на Г7 во Бијариц, додека неговата сопруга Меланија посматраше од публиката.

Портпаролката на Белата куќа, Стефани Гришам, малку подоцна објасни дека Меланија никогаш не го запознала Ким, но дека Трамп ѝ се доверува на својата сопруга за голем број работи, вклучително и за севернокорејскиот лидер.

„Иако првата дама не го запозна Ким, претседателот се чувствува како да го запознала“, рече Гришам во изјавата, додавајќи и дека Меланија не се состанала тајно со лидерот на Северна Кореја.

Меланија не го придружуваше својот сопруг на ниту една од неговите три средби со Ким - ниту во јуни минатата година во Сингапур, ниту во Ханој во февруари, ниту на третата средба во јуни во демилитаризираната зона меѓу двете Кореи.

Во соопштението на Белата куќа се наведува и дека Меланија немала тајна средба со Ким.

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе