Според Белата куќа

Трамп го префрлаат во воена болница, примил експериментален коктел од антитела (ВИДЕО)

Американскиот претседател Доналд Трамп, на кој му беше потврдена зараза со коронавирусот, со часови има покачена  температура, кажал извор за Си-ен-ен.

EPA-EFE

Изворот кажал дека треската останува во рамки на претходниот опис на „благи симптоми“ на Белата куќа.

Тоа е додаток на новите информации кои ги објави лекарот на Белата куќа, а кој кажа дека Трамп чувствува замор.

Според извештајот од Белата куќа, Трамп ќе биде префрлен во национална воена болница. Се истакнува дека тоа е мерка на претпазливост.

На Трамп му бил даден коктел антитела кој е во фаза на клинички тестирања, но сѐ уште не е официјално одобрен.

Станува збор за експериментален третман со синтетички антитела за ковид-19, изјави докторот на Трамп, Шон Конли, додаваќи дека американскиот претседател, иако уморен, е со добро расположение.

„Го проценува тим експерти и заедно ќе им дадеме препораки на претседателот и првата дама во врска со следните најдобри чекори“, кажа Конли.

Трамп има 74 години, висок притисок и влегува во групата на дебели луѓе, што го става во критичната група.

Трамп на Твитер утринава објави дека е позитивен на коронавирусот, што предизвика лавина реакции во целиот свет. Позитивна е и првата дама на САД Меланија Трамп.

Белата куќа соопшти дека двајцата имаат благи симптоми, што потоа беше сменето во „многу умерени“ симптоми.

Противканддатот на Трамп, демократот Џо Бајден, нема коронавирус.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Богатите држави мораат веднаш да донираат вакцини против ковид-19 на загрозените држави. 

повеќе

Можеби ни треба регистар на погрешни перцепции на граѓаните за криминалот и корупцијата во државата.

повеќе

Младите бараат подобар живот надвор од државата, бидејќи доаѓаат до заклучок дека приватните компании и странските организации им пружаат поголема поддршка и повеќе ги вреднуваат отколку сопствената држава.

повеќе