Трамп го обвини Си-ен-ен дека пренесува лажни вести: „Фатени се на дело“

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно ги критикуваше националните телевизиски канали, обвинувајќи го конкретно Си-ен-ен за „перфиден“ напад врз него во репортажа која се покажала како неточна.

Во утринска низа постови на Твитер, Трамп објави: „Си-ен-ен + лажни вести + вчера направи перфидна и намерна грешка“.

„Фатени се на дело, како и многу изолираниот Брајан Рос од Еј-би-си њуз“, додаде американскиот претседател, спомнувајќи го новинарот суспендиран поради неточна информација.

Рос објави дека Трамп му наложил на својот советник Мајкл Флин да ја контактира Русија пред претседателските избори во ноември 2016, но тоа тој всушност го направил по изборите. Трамп смета дека поради тоа Рос треба да биде отпуштен.

Си-ен-ен во петокот наутро објави дека Трамп и неговиот најстар син Доналд Џуниор добиле имејл со електронска адреса и клуч за дешифрирање кој овоможува пристап до ханатите документи на Демократската партија и објавени на Викиликс, но пред да станат достапни на јавноста. Сепак, хронологијата се покажа како неточна. Си-ен-ен брзо објави исправка, прецизирајќи дека имејлот го носел датумот 14, а не 4 септември 2016, односно еден ден по објавувањето на документите од страна на Викиликс.

„Внимавајте дали Си-ен-ен ќе ги отпушти оние што се одговорни за тоа, или е тоа чиста неспособност“, коментираше Трамп.

Ова повеќе не е „бегалска криза" ниту „криза за управување со бегалци". Сега веќе е хуманитарна криза по сите дефиниции.

повеќе

Али Ахмети на средбите со Тачи и Харадинај изразил уверување дека македонските Албанци се подготвени да имаат блиска соработка со Косово во насока на проширување на влијанието на албанскиот фактор.

повеќе

Сега треба лидерите во Скопје, Атина, Брисел, па дури и во Вашингтон да осигурат дека храброста што ја покажаа македонските граѓани нема да биде залудна.

повеќе