Трамп го нападна истражувачот Малер најжестоко досега

Американскиот претседател Доналд Трамп остро го нападна поранешниот специјален истражувач Роберт Малер, велејќи дека е полн со конфликти, пренесуваат агенциите.

Трамп изјави дека Малер, кој ја водеше истрагата за наводното мешање на Русија во американските претседателски избори во 2016 година „сакаше да биде директор на ФБИ, му реков НЕ“.

Говорејќи за новинарите пред Белата куќа пред да отпатува во Колорадо, исто така, рече дека тие двајцата имале „бизнис конфликт“. Не наведе детали.

Малер во средата повтори дека неговата истрага не го ослободила Трамп од вината за опструкција на правдата. Истакнати американски демократи поради тоа бараат отповикување на Трамп.

Запрашан за тоа дали очекува да биде сменет, претседателот рече дека отповикување е „валкан, прост, одвратен збор“. „Немаше кривично дело. Немаше престап“, рече Трамп.

За Малер рече дека е негов вистински противник, кој за него никогаш нема да гласа, и дека неговата истрага била „големо малтретирање“. „Мислам дека Малер е вистински противтрамповец“, рече тој.

Во своето прво јавно обраќање од почетокот на истрагата, во мај 2017 година, Малер во средата рече дека Министерството за правда изречно го спречиле во покренување обвинение против сегашниот претседател.

„Обвинение за кривично дело затоа не беше опција што можевме да ја разгледаме“, изјави Малер за новинарите и ја најави својата оставка во министерството.

Во објавената верзија на извештајот на Малер во април, во кој се констатира дека Русија повеќе пати се мешала во изборите во 2016 година, и дека изборната кампања на Доналд Трамп имала повеќепати контакти со руски официјални лица, но не се вклучила во криминален заговор со Москва со цел да ја освои Белата куќа.

Нашиот процес на преговори многу веројатно ќе биде предмет на уште построги критериуми и мониторинг имајќи ги предвид искуствата на земјите кои во моментот преговараат. 

повеќе

На Македонија и Бугарија им треба дебата која ќе го унапреди историското разбирање без робување на идеологии, митологии и политики.

повеќе

Македонизмот често е мистика и точка на недоразбирање и меѓу Македонците и на Македонците со другите народи во и околу Македонија.

повеќе