Економска војна - фаза два

Трамп ги удвои царините на турскиот челик и алуминиум: „Односите не се добри“

Американскиот претседател Доналд Трамп во петокот рече дека одобрил повисоки тарифи за увоз од Турција, наметнувајќи царини од 20 отсто за алуминиум и 50 отсто за челик.

Тензиите меѓу двете НАТО сојузнички се зголемија откако Анкара го задржа во притвор американскиот пастор Ендрју Брансон.

„Го одобрив удвојувањето на тарифите за челик и алуминиум, бидејќи турската лира рапидно паѓа во однос на нашиот многу силен долар“, вели Трамп во твитот објавен утрово.

„Нашите односи со Турција не се добри“, вели Трамп во своето обраќање на социјалната мрежа.

Најавата на Трамп следи помалку од еден час откако турскиот претседател Ердоган им порача на Турците да помогнат во одбраната на земјата која е во економска војна. Ердоган го советуваше својот народ да ги разменат доларите и златото за турски лири за да ѝ помогнат на националната валута.

Лидерството на опозициската ВМРО-ДПМНЕ мора да излезе јавно, на прес конференција, заедно со сите пратеници, и да објават прекин на секакво понатамошно учество во дискусија на собраниската седница.

повеќе

Според Агенцијата за вработување, најмногу невработени има меѓу дипломираните правници, економисти, професори по одделенска настава на македонски и албански јазик и социјални работници. 

повеќе

Република Македонија треба да понуди законска можност за реализација на правото на приватен и семеен живот за истополовите партнери.

повеќе