Трамп ги откажа преговорите со талибанците, навестувајќи „децениска војна“

Американскиот претседател Доналд Трамп ги откажа планираните преговори со авганистанските талибанци, објавувајќи ја веста вчера на својот профил на Твитер.

Трамп напиша дека тајните, одвоени средби со талибанските лидери и авганистанскиот претседател Ашраф Гани требало да бидат одржаво денес во Кемп Дејвид, но дека се откажани.

Американскиот претседател како причина го наведе тоа што талибанците признаа дека стојат зад нападот во Кабул во кој беше убиен еден американски војник, покрај 11 други луѓе.

„Веднаш ги откажав средбите и мировните преговори“, напиша Трамп.

„Какви се тие луѓе кои толку би убивале за навидум да ја зајакнат својата преговарачка позиција?“, се праша тој.

Во четвртокот во Кабул во напад со автомобил бомба во близина на седиштето на НАТО беа убиени двајца војници на Алијансата, Американец и Романец, а сѐ на сѐ загинаа 12 луѓе.

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денес потврди дека мировните преговори со авганистанските талибанци се мртви и дека Вашингтон нема да прифаќа какви било идни договори без „одредени гаранции“ од милитантите.

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе

Веќе четврта деценија штом општеството се фокусира на македонско-бугарските или македонско-албанските односи, на улиците излегуваат навивачките групи со навредливиот репертоар. Спонтано? Ајде, Ве молам.

повеќе

Нивото на Советот на Центар никако да порасне и да ги покаже демократските капацитети и зрелоста очекувани од граѓаните.

повеќе