Прв и единствен човек во светот кој имал специјален систем на лекување

Трамп единствен во светот примил „тројна терапија на лекување“

Американскиот претседател Доналд Трамп излезе од болница и им порача на Американците дека никогаш подобро не се чувствувал и дека не треба да се плашат бидејќи „САД имаат најдобра медицинска опрема, најдобри лекови, сѐ неодамна развиено“. Меѓутоа, вистината е дека Трамп засега е единствениот човек кој добил специјална терапија за ковид.

EPA-EFE

Пред да биде хоспитализиран, Трамп го прими експерименталниот коктел антитела на компанијата Регенерон, кој покажа ветувачки резултати кога беше тестиран на 275 пациенти. Меѓутоа, терапијата уште не добила дозвола од американската Управа за храна и лекови (ФДА), потсетува Си-ен-ен.

Освен тоа, Трамп ги прими и славните ремдесивир и дексаметазон, кој неодамна беше одобрен за лекување на коронавирусот.

„Претседателот е единствениот пациент на планетата кој ја доби оваа комбинација лекови“, вели д-р Џонатан Рајнер, професор на Универзитетот Џорџ Вашингтон.

Што се однесува во ремдесивир, клиничките истражувања покажаа дека по пет дена употреба на некои пациенти им носи опоравување. Сепак, Трамп го пуштија од болница по само три дена.

За дескаметазонот, евтин и распространет кортикостероид, се утврди дека може да го намали воспалението, но го ослабува имунитетниот систем и не се препорачува за пациентите со ковид-19 додека се стабилни.

„Некои пациенти кои се опоравуваа од дексаметазонот, сепак умираа еден месец подоцна. Од испитувањата знаеме дека лекот ја намалува смртноста, но и пациентите на кои беше тестиран имаа околу 23 отсто смртност во 28 дена. Единствениот заклучок кој се наметнува е дека лекарите на претседателот мислеле дека е во смртна опасност кога решила да му ја дадат оваа тројна терапија“, вели Рајнер.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе