Трамп е спремен да троши свои пари за кампањата

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека, ако биде потребно, со свои пари ќе ја финансира претседателската кампања за изборите 2020, на кои ќе се соочи со демократот Џо Бајден.

EPA-EFE

Републиканскиот претседател им кажа на новинарите пред заминувањето за Флорида дека кампањата има на располагање двојно или тројно повеќе пари отколку во 2016, но дека тој ќе даде уште колку и да биде потребно.

„Ќе финансирам, ако треба“, кажа Трамп.

Њујорк тајмс пишува дека Трамповата финансиска надмоќ над Бајден, која ја имаше на почетокот на годината, се стопила и дека од 1,1 милијарда долари, кои неговиот штаб  партијата ги собраа од почетокот на 2019 до јули, повеќе од 800 милиони се потрошени.

Менаџерот на кампањата на Трамп Бил Степиен, кој ја презема функцијата од Бред Парскејл кон средината на јули, им кажа на новинарите вчера дека „внимателно го следи буџетот“.

Степиен кажа дека кампањата ќе располага со повеќе пари отколку на претходните претседателски избори.

Додаде дека штабот е „многу комфорен и самоуверен“ околу трошењето на средствата.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе