Трамп до Ким: Наместо да пукате од тие прекрасни плажи, изградете хотели (ФОТО+ВИДЕО)

Доналд Трамп на прес конференција, зборувајќи за економските потенцијали и иднината на Северна Кореја, кажа дека на прекрасните плажи што ги имаат можат да ги изградат најдобрите хотели во светот.

„Го прашав Ким, зарем не би можеле на тие прекрасни плажи да имаат атрактивни апартмани: Тие плажи се гледаат секогаш кога гледаме лансирање проектили во океанот. Му кажав – наместо да го правите ова што го правите, би можеле на тие места да ги имате најдобрите хотели во светот“, кажа Трамп.

Поради оваа негова изјавата коментарите на социјалните мрежи се дека американскиот претседател не сака мир со Северна Кореја, туку зделка за изградба на недвижнини. И можеби и Нобелова награда.

Овде нема такво нешто. Има некои чинители што се занимаваат со испишување црвени линии. Не им значи ништо фактот што токму под ова гесло е овозможен најдолготрајниот мир на европскиот континент.

повеќе

Србија продолжува да го негира минатото, при што нејзините политички елити ја користат резолуцијата за да ѝ се спротивстават на Црна Гора и истовремено се надеваат дека овој потег ќе им донесе поголема популарност дома.

повеќе

„И, ако милееме ние за својата Татковина, ако во нас има барем капка македонска крв, ако во нас останала искра благороден патриотизам, овојпат треба да се впрегнеме, за да понесеме дел од тежината на едно дело и од жестокото величие на една епоха“.

повеќе