Според Мајк Пенс

Трамп денеска ќе го признае суверенитетот на Израел над Голанската висорамнина (ВИДЕО)

САД денеска ќе го признаат суверенитетот на Израел врз окупираната Голанска висорамнина, изјави заменик-претседателот Мајк Пенс на вториот ден од годишната конференција на АИПАК во Вашингтон.

„Денеска, првпат во последниве 52 години, со премиерот Нетанјаху крај себе, претседателот на Соединетите Држави формално ќе го признае суверенитетот на Израел врз Голанската висорамнина“.

Израел окупираше голем дел од Голан, сириска територија, во војната во 1967 и го припои. Тој потег не е меѓународно признаен. Нетанјаху, кој тоа прашање го отвори на својот прв состанок во Белата куќа со Трамп во февруари 2017, му се заблагодари на Трамп за најавата за признавање.

Европската Унија потоа истакна дека нема да го признае израелскиот суверенитет над Голанската висорамнина.

„Европската Унија, во согласност со меѓународното право, не го признава израелскиот суверенитет над територијата која Израел ја окупираше во јуни 1967, вклучувајќи ја Голанската висорамнина, и не ја смета за дел од израелската територија“, рече портпаролката на ЕУ коментирајќи ја изјавата на Трамп.

Античкиот грчки филозоф Хераклитус, кој живеел пред Сократ, Платон и Аристотел, е авторот на често користената поговорка „панта реи“ (Panta rei), односно, во превод, поедноставено: ,„сѐ тече, сѐ се менува, ништо не останува исто, нема апсолутна вистина и единствена реалност е повеќегодишно движење“.

повеќе

Интеграциите и буџетски субвенционираната економија и социјала се проектираните теми на кампањата на власта за претстојните избори.

повеќе

Третманот и плаќањето на работникот од кого зависи целиот производствен систем, треба да биде на прво место кај државата и работодавачот. 

повеќе