Истанбул

Товарен брод се насука на брегот во Истанбул, затворен Босфорскиот теснец (ВИДЕО)

Товарен брод се насука на брегот во Истанбул, јави Си-ен-ен Турк. Засега нема извештаи за жртви или повредени.

Поради инцидентот целото пристаниште во Босфорскиот теснец е затворено.

Се работи за бродот Сонга Иридиум кој пловел под знамето на Либерија, а инцидентот се случил додека се приближувал до истанбулското пристаниште Амбарли, пренесе Ројтерс.

Хуриет пренесува дека бродот испловил од пристаништето Одеса во Украина и се насукал 25 минути по влегувањето во Босфорскиот теснец.

Добро е, во прво време, г. премиер, да го поттикнете Вашиот министер за култура да најде погодна форма да се преобјави книгата „По повод најновиот напад на нашиот јазик“ од Конески, пишува професорот Атанас Вангелов во отворено писмо до премиерот Зоран Заев.

повеќе

Мислам дека Европа нема ни да дозволи полемика за македонскиот јазик затоа што тоа е строго научна работа. Освен нашите политичари-шупелки, никој друг не би посегнал по таа светост.

повеќе

Сега младите сакаат што е можно побрзо да ја напуштат својата земја. Тие веќе не се чувствуваат застапени и го изгубија чувството на припадност.

повеќе