Топлински бран ги зафати САД, температури и до 47 степени

Метеоролозите предупредуваат дека американскиот југ и среден запад ќе бидат погодени од силен топлински бран, па во некои делови на САД температурите се очекува да достигнат до 47 Целзиусови степени.

Американската метеоролошка служба предупреди дека најтопло ќе биде во 13 американски држави.

Најлоши временски услови денес има во Луизијана, Арканзас, Мисисипи и Оклахома, пренесува АП.

„Се чувствувате како да сте во пеколот, ете такво е чувството“, вели сопственичка на продавница во Мисисипи.

Нејзините клиенти влегуваат во продавницата со сламени капи и влажни крпи завиткани околу вратот за колку-толку да се оладат, вели АП.

Метеоролозите предупредуваат дека дополнителна опасност е големата влага, која е особено присутна во Луизијана.

Слични временски услови на југот и на средниот запад се очекуваат утре, соопшти американската метеоролошка служба.

САД остануваат најмоќната држава во светот, но францускиот претседател Макрон прави сѐ да стане своевиден „пандан“ на претседателот на САД.

повеќе

Сега, кога нашата држава ја предводат анационални лидери, кога супериорната бугарска власт смрди од агресивен национализам, ќе биде тешко да се изгради цврсто пријателство.

повеќе

Иако Буџетот 2020 е популистички, сепак со цврстите ставови за отфрлање на субвенциите за возила и за промена на даночната политика на СДСМ, како и во идејата за понатамошно отворање на Министерството за финансии се наѕира дека Ангеловска знае што прави.

повеќе