Починала по пет дена

Тинејџерка запалена во Бангладеш бидејќи пријавила професор за малтретирање (ВИДЕО)

Девојка од Бангладеш која го пријавила својот професор за сексуално вознемирување врсници ја полеале со керозин и ја запалиле, а по пет дена умрела, пренесува Би-би-си.

Нусрат Џахан Рафи била запалена две недели откако ја поднела пријавата во полиција.

Како што навела Рафи во пријавата, професорот ја викнал во својата канцеларија и ја допирал на непримерен начин. Таа кажал и дека успеала да побегне.

Нејзините храброст и смрт привлекле големо внимание на јавноста во Бангладеш и укажале на ранливоста на жртвите на сексуалното малтретирање и вознемирување во конзервативната земја на југот на Азија.

19-годишната Нусрат била ученичка на исламско училиште во малиот град Фени, 160 километри источно од Дака.

Голем број жени и девојки во Бангладеш ги кријат своите искуства со малтретирање и вознемирување од страв дека општеството или семејствата може да ги осудат.

Нусрат по нападот отишла во полициска станица, каде полицаец ја снимил со телефон и таа раскажала што се случило. Снимката дошла на социјалните мрежи, а професорот бил уапсен по нејзиното пријавување. Локалците, меѓутоа, потоа излегле на улиците и побарале од локалните власти да го ослободат мажот.

Две недели по целиот случај, врсници од класот ја намамиле Нусрат на покривот на училиштето под изговор дека една пријателка им е претепана. Неколку ученици ја опколиле заканувајќи ѝ се дека мора да ја повлече пријавата против професорот, а откако таа одбила, ја запалиле, пренесува Индипендент.

По нејзината смрт се одржаа протести во повеќе градови. Полицијата уапси 15 лица, а најмалку седум учествувале во убиството.

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе