Најголема во поновата историја на Србија

Тенкови и оклопни возила во Ниш, подготовки за воено-полициската парада (ВИДЕО)

Во тек се подготовките за воено-полициската парада во Ниш, која е најавена како најголема во поновата историја на Србија.

В петок на улиците на Ниш ќе продефилираат голем број тенкови, оклопни возила, војници и полицајци. Парадата наречена „Одбрана на слободата“ се одржува по повод Денот на победата.

На улиците ќе се појавата и борбени возила хамер, артилериски системи „огањ“, артилериско оружје „нора“, а на небото и борбените авиони МиГ-29, кои Србија ги доби од Русија.

(Текстот е одговор на колумната „Сите нации се модерни конструкти" од д-р Љубица Спасковска објавена на МКД.мк, 1 август)

повеќе

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе