Тело на жена најдено во Сиднеј по нападот на човек што викал „Алаху акбар“

Полицијата најде женско тело во станбен комплекс во најнаселениот град во Австралија. За нејзината смрт се вели дека е „поврзана“ со напад со нож за време на кој осомничениот извикувал „Алаху акбар“ пред да биде уапсен.

Телото на жената е откриено со убодни рани на вратот и грлото, потврди полицијата за повеќе медиуми. Тоа се случило неколку часа откако мажот со нож почнал да напаѓа во Сиднеј, при што повредил две жени минувачи, а полицијата верува дека телото е „поврзано“ со овој инцидент.

Осомничениот викал „Алаху акбар“ и „убијте ме“ пред група локалци да го совладаат и да го легнат на земја. Потоа беше уапсен и сега е во притвор.

Полицијата верува дека телото е „поврзано“ со тој инцидент. Телото е пронајдено во зграда на улицата Кларенс, која не е далеку од местото каде што се случи нападот.

САД остануваат најмоќната држава во светот, но францускиот претседател Макрон прави сѐ да стане своевиден „пандан“ на претседателот на САД.

повеќе

Сега, кога нашата држава ја предводат анационални лидери, кога супериорната бугарска власт смрди од агресивен национализам, ќе биде тешко да се изгради цврсто пријателство.

повеќе

Иако Буџетот 2020 е популистички, сепак со цврстите ставови за отфрлање на субвенциите за возила и за промена на даночната политика на СДСМ, како и во идејата за понатамошно отворање на Министерството за финансии се наѕира дека Ангеловска знае што прави.

повеќе