Се огласи и Иран

Техеран: Сменувањето на Болтон е знак за неуспех на американската кампања против Иран

Сменувањето на американскиот советник за национална безбедност Џон Болтон е „јасен знак“ дека е неуспешна американската кампања за санкционирање на Иран, оцени синоќа висок ирански функционер.

„Отпуштањето на Болтон не е случајност, туку јасен знак за неуспех на стратегијата на максимален притисок од Америка“ против Иран, напиша на Твитер Хесамедин Ашена, советник на иранскиот претседател Хасан Рохани.

Американскиот претседател Доналд Трамп го отпушти Болтон, а во пораката на Твитер рече дека не се согласува со многу негови предлози.

Односите меѓу САД и Иран се особено затегнати уште од минатата година кога Трамп одлучи дека неговата земја треба да се повлече од меѓународниот договор за иранската нуклеарна програма и да ги врати санкциите кон Иран.

Информацијата дека коронавирусот може да се пренесe преку допир со готовина, дополнително ги мотивираше луѓето да се ослободат од банкнотите. 

повеќе

Овогодинешниот процес во одлучување по конкурсот за финансирање на проекти за игран филм е селективен, корумпиран и компромитиран,

повеќе

Во споредба со 2019 година, просечното време поминато на социјалните медиуми во 2020 година се зголеми за рекордни 100% на сите платформи.

повеќе