Откриен мотивот за трагедијата

Таткото-убиец во Загреб раскажа зошто си ги убил трите деца

Харалд Копиц, монструмот што ноќта помеѓу петокот и саботата ги уби своите три деца, веднаш потоа беше уапсен од полицијата. Индекс дознал што кажал Копиц во клиничкиот центар каде што бил примен откако се обидел да изврши самоубиство таа ноќ.

Фото: Инстаграм

Австриецот што во Загреб си ги уби трите деца, седумгодишни близнаци и четиригодишно момче, дури вчера во болницата прозборувал за своите мотиви за монструозното злосторство. Пред тоа, лекарите не успеаја да разговараат со него, пишува Индекс.

Копиц во болницата рекол дека му е тешко, па додал дека му е жал што сѐ уште е жив.

Рекол дека долго време е без работа и дека се јавувал кај пријатели и се обидувал да најде работа, но безуспешно. Тој, исто така, рекол дека киријата за станот му истекла и дека веќе немал каде да оди.

Копиц во болницата рекол дека поради тоа, одлучил да си го одземе животот, а пред тоа и животите на децата, „за да не биде сам, туку децата да бидат со него кога ќе умре“.

На децата им дал апчиња за спиење, а потоа ги задушил

Истражителите прво веруваа дека Копиц ги задушил децата, но потоа беа поуверени во верзијата дека убиецот прво ги зашеметил децата со апчиња, а потоа ги задушил. Копиц во болницата ја кажал токму втората верзија на настаните.

Обдукцијата на телата на убиените деца е готова, но се прават дополнителни токсиколошки прегледи со цел да се утврди како се убиени децата, со труење со апчиња или со гушење.

Легенда под Главна слика

Фото: Инстаграм

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе

Откривањето на минатото ни помага многу да ги научиме изненадувањата на иднината.

повеќе