Таткото на Борис Џонсон отишол во Грција и покрај препораката на британската влада и забраната од Грците

Таткото на британскиот премиер Борис Џонсон се соочува со критики поради тоа што отпатувал во Грција и покрај препораката на британската влада нејзините граѓани да не патуваат во странство и грчката забрана за летови од Британија.

Вчера Стенли Џонсон на Инстаграм објави снимка од авионот со зборовите: „Пристигнување во Атина вечерва!“, како и фотографија од аеродромот каде што носи маска.

Постариот Џонсон (79) има вила во Грција.

Грција ги забрани летовите од Велика Британија до 15 јули, а Британија денес возврати со воведување 14-дневен карантин за сите што ќе долетаат од Грција.

Дејли мејл објави дека Стенли Џонсон до Атина летал преку Бугарија, а тој за весниците рече дека е во посета на Грција поради обврски со оглед на претстојната сезона на изнајмување.

„Морам да ги одредам мерките за дистанцирање на имотот затоа што тука тие многу сериозно го сфаќаат тоа“, рече Џонсон.

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе

Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

повеќе

Граѓаните се преморени од бескрајните, приказни на предавници и патриоти, тирански платформи, договори со Грција, Бугарија, рекети, пописи, тендери,

повеќе