„Најверојатно упатени кон Рашка“

Танјуг: Воени возила излегоа од касарната во Краљево

Воени возила, со опрема и војска, излегоа од касарната во Краљево и се упатија кон Рашка, објави Танјуг.

Од касарната на Армијата на Србија во Краљево, нешто пред 14 часот, почна да излегува колона од воени возила, полни со луѓе и опрема.

Непосредно пред да тргне колоната, во касарната пристигнал српскиот министер за одбрана, Александар Вулин, извести Танјуг.

Колоната најверојатно се движи кон Рашка.

Танјуг објави и дека еден миг 29 ниско го надлетувал Нови Пазар, во правец на Копнената зона на безбедност.

Српскиот претседател Александар Вучиќ како врховен командант нареди целосна борбена и боева готовност на српската војска утрово, откако специјалните единици на косовската полиција упаднаа на северот на Косово и апсеа Срби.

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе