Талибанско знаме пред гувернеровата канцеларија во Панџшир, во Кабул се скандира „смрт за талибанците“ (ВИДЕО)

Талибанците го кренаа своето знаме пред канцеларијата на гувернерот во Панџшир, провинција што се спротивстави на нивното владеење, откако објавија дека е освоена.

Фото: ЕПА

Стотици Авганистанци излегоа на улиците во главниот град Кабул и во Мазар-Шариф во понеделникот, протестирајќи против владеењето на талибанците и како поддршка на движењето на отпорот во Панџшир, предводено од Ахмад Масуд, пренесуваат агенциите.

Видеата на социјалните мрежи покажуваат групи луѓе што маршираат по улиците и скандираат „смрт на талибанците, да живее Авганистан“.

Панџшир беше последниот дел од Авганистан каде што талибанците немаа целосна контрола и во него е седиштето на антиталибанското движење Национален фронт на отпорот (НРФ), кое се мобилизираше под водство на Ахмад Масуд, син на убиениот херој на антисоветскиот отпор, Ахмад Шах Масуд.

По неколкудневните интензивни борби и тешки загуби на двете страни, талибанците во понеделникот прогласија победа, додека силите на отпорот го негираа поразот.

Портпаролот на талибанското движење, Забихула Муџахид, на прес-конференција рече дека силите на отпорот дале „негативни одговори“ кога талибанците се обиделе да преговараат, додавајќи дека не се забележани цивилни жртви при преземањето на Панџшир.

Масуд објави аудиопорака со која повикува на „национално востание“ и ги обвини талибанците дека користат „странски платеници“, и вети дека НРФ ќе ја продолжи борбата.

Во моментов не е познато каде се лидерот на отпорот Масуд и Амрулах Салех, поранешниот потпретседател на Авганистан, кои се здружија со неговите сили по падот на Кабул.

Салех се прогласи за вршител на должноста откако претседателот Ашраф Гани побегна од земјата откако талибанците ја презедоа власта на 15 август.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе

Нема простор за двоумење и губење време, затоа Македонија и Бугарија треба да соработуваат што е можно поскоро за да најдат јасен јазик за разбирање, во процес кој би бил следен од ЕУ, Вашингтон и ОН.

повеќе