Талибанците забранија странски валути во Авганистан

Талибанците ја забранија употребата на странски валути во Авганистан.

Фото: ЕПА

Овој потег може да ја наруши економијата која веќе е на раб на колапс.

„Економската ситуација и националните интереси во земјата бараат сите Авганистанци да ја користат авганистанската валута во секоја трговија“, велат талибанците.

Економијата е во тешка состојба поради повлекувањето на меѓународната финансиска поддршка откако талибанците ја презедоа контролата.

Американскиот долар нашироко се користи на авганистанскиот пазар.

Доларот често се користи и во областите што граничат со Авганистан и соседните држави, како што е Пакистан.

„Исламскиот емират им наложи на сите граѓани, сопственици на продавници, трговци, деловни луѓе и пошироката јавност отсега па натаму да ги извршуваат сите трансакции во Авганистан и строго да се воздржат од користење странски валути. Секој што ќе ја прекрши оваа наредба ќе се соочи со правни мерки“, се вели во соопштението.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе