Талибанците уапсија неколку новинари на протест во Кабул

Талибанците денеска отворија оган за да ги растераат антипакистанските протести во Кабул и уапсија неколку авганистански новинари, објави авганистанската телевизија ТОЛО.

Фото: ЕПА

Протестот започна пред пакистанската амбасада во Кабул против, како што велат демонстрантите, мешањето на Пакистан во прашања на Авганистан, а особено против наводната поддршка на Исламбад за најновата офанзива на талибанците, во која продреа во провинцијата Панџшир, а потоа ја освоија.

Според извештајот на телевизијата Толо, еден од уапсените новинари е нивниот снимател Вахид Ахмади.

Еден авганистански новинар, кој бил меѓу приведените и кој подоцна бил ослободен, за АП изјави дека талибанците го казниле.

„Ме натераа да го тријам носот од земја и да се извинам што го следев протестот. Новинарството во Авганистан станува сè потешко“, рече новинарот.

Откако талибанците ја презедоа контролата над Авганистан, имаше извештаи дека талибанците тепале и им се заканувале на новинари.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе