Талибанците тврдат дека контролираат 90 проценти од границите на Авганистан

Талибанците соопштија дека контролираат 90 проценти од границите на Авганистан, каде што спроведуваат офанзива, и тоа со Таџикистан, Узбекистан, Туркменистан и Иран.

EPA-EFE/AKHTER GULFAM

„Под наша контрола се авганистанските граници со Таџикистан, Узбекистан, Туркменистан и Иран, околу 90 проценти од границите“, изјави за РИА Новости високиот талибански функционер Забихулах Муџахид.

Талибанците водат офанзива против авганистанските сили од мај, додека меѓународните сили се повлекуваат од земјата, операција што треба да заврши до крајот на август.

Во меѓувреме, тие окупираа големи рурални области, како и неколку клучни гранични премини и ги опколуваат големите градови.

Без клучна поддршка од САД, авганистанските сили пружаат слаб отпор.

Претходно во јули, талибанците тврдеа дека заземале 85 проценти од територијата на Авганистан, што владата го оспорува и не може независно да се провери.

Талибанската офанзива ги загрижува пограничните земји, особено Таџикистан, кој со Авганистан дели граница подолга од 1.200 километри.

Таа авторитарна земја од централна Азија ја мобилизираше целата своја армија во четвртокот на изненадна вежба за борбена готовност.

Заеднички воени вежби со Русија и Узбекистан се закажани за август на авганистанската граница.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE/AKHTER GULFAM

Западот може да му послужи на остатокот од светот како изложба на ужасни и очигледно неуспешни идеи, меѓу кои се и комунизмот, фашизмот, нацизмот, феминизмот, анархизмот и, во последно време, либерализмот.

повеќе

Како и главниот лик во романот, Доне Совичанов, и Ташко Георгиевски никогаш не потклекна и не побара пусулче од Канцеларијата на нашиот јужен сосед во Скопје за да ја премине границата и да го посети своето родно село во Егејска Македонија.

повеќе

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе