Талибанците со огромна брзина го освојуваат Авганистан: „Кабул би можел да падне за 90 дена“

Талибанците би можеле да го изолираат Кабул за еден месец и да го освојат за 90, изјави претставник на американската одбрана за Ројтерс, повикувајќи се на разузнавачка проценка.

Фото: ЕПА

Талибанците освоија осум покраински главни градови во Авганистан за шест дена, со брзина што ги изненади американските власти.

Талибанците сега контролираат 65 проценти од авганистанската територија и се закануваат дека ќе освојат уште 11 провинциски центри, изјави во вторникот европски претставник.

Американската разузнавачка заедница до минатиот месец предупредуваше дека авганистанската влада би можела да падне за помалку од шест месеци.

Американски официјален претставник, кој сакаше да остане анонимен, рече дека новата проценка е направена откако талибанците освоија големи делови од Авганистан со изненадувачка брзина.

„Но, тоа не е конечниот заклучок“, рече тој, нагласувајќи дека авганистанските сили имаат шанса да го запрат талибанскиот продор.

Американскиот претседател Џо Бајден во вторникот изјави дека не жали за одлуката за повлекување на американската војска од Авганистан по повеќе од 20 години, велејќи дека авганистанската војска има многу повеќе војници од талибанците и дека треба да сакаат да се борат.

САД ги повлекоа сите војници од Авганистан, освен оние што ја штитат американската амбасада и аеродромот во Кабул. Воената мисија таму официјално завршува на 31 август.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе