Со огнено оружје ги нападнале авганистанските безбедносни сили

Талибанците се обиделе да го заземат Газни, најмалку 14 полицајци се убиени

Талибанците утринава се обиделе да го заземат Газни, а пред да бидат протерани од градот во источниот дел на Авганистан, талибанските борци успеале да убијат најмалку 14 полицајци, и повредиле најмалку 20 припадници на безбедносните сили, според авганистанските власти.

Талибанците во текот на ноќта се криеле во куќи пред околу 02:00 часот да излезат на улиците и со огнено оружје да ги нападнат авганистанските безбедносни сили, подметнале пожари во неколку продавници во Газни.

По одбиениот напад, полицијата спровела претрес на куќите во потрага по преостанатите талибански борци.

На улиците на Газни се видени тела на неколку талибанци, а под мостот на периферијата на градот најде телото 39 талибански борци.

Талибанците претходно соопштија дека зазеле одделни делови на Газни и дека има 140 загинати или ранети од непријателските сили.

Талибанците често ги преувеличуваат своите постигнувања на боиштата а ги минимизираат загубите.

Во друг напад од талибанците, кој ноќеска се случил во провинцијата Херат во западниот дел на Авганистан, убиени се шест полицајци.

Новинарите на хрватски ТРИС се приклучија во патувачкиот новинарски карван до земјата без име.

повеќе

Лидерството на опозициската ВМРО-ДПМНЕ мора да излезе јавно, на прес конференција, заедно со сите пратеници, и да објават прекин на секакво понатамошно учество во дискусија на собраниската седница.

повеќе

Според Агенцијата за вработување, најмногу невработени има меѓу дипломираните правници, економисти, професори по одделенска настава на македонски и албански јазик и социјални работници. 

повеќе