Талибанците наредија телевизиските водителки да си ги покриваат лицата

Талибанците им наредија на новинарките во сите авганистански медиуми дека мораат да ги покриваат лицата кога ќе се појават на телевизија, објавија локалните медиуми во четвртокот. Големата авганистанска медиумска куќа Толо-њуз ја објави веста на својот официјален профил на Твитер.

Фото: ЕПА

Веста за ДПА ја потврдија неколку новинари и продуценти од Кабул. Талибанците ги информираа сите телевизиски станици дека новата наредба е конечна и дека „не е за расправа“, објавија медиумите. На социјалните мрежи се шират фотографии од водителки со покриени лица.

Еден од тамошните ТВ продуценти рече дека според новата наредба, лицата на водителките мора да бидат покриени „така што ќе им се гледаат само очите“. Талибанците сè уште не издале јавно соопштение во врска со наредбата, која следеше набргу откако го воведоа правилото дека жените мора да го покриваат лицето на јавно место.

Откако се вратија на власт, талибанците систематски ги кршат човековите права во земјата и наметнаа сериозни ограничувања за медиумите. Имаше повеќе случаи на тепање и притворање на новинари поради извршување на нивната работа, а на девојките и жените им се одземени бројни права, вклучително и правото на образование, работа и движење.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе