Талибанците нападнаа контролен пункт, убиени најмалку 14 провладини борци

Талибанците нападнаа контролен пункт во западната провинција Херат и убија најмалку 14 провладини борци, соопштија денеска авганистанските власти.

Портпаролот на полицијата изјави дека седум борци биле повредени во синоќешниот напад и дека кај талибанците исто така имало жртви, но не го прецизираше нивниот број.

Во друг инцидент во Џалалабад, провинција Нангарар, убиен е универзитетски професор, а двајца се повредени кога експлодирала бомба поставена на нивниот автомобил.

Талибанците ја презедоа одговорноста за нападот во Херат, но за експлозијата во Џалалабад засега никој не го стори тоа. Во провинцијата Нангарар се активни и талибанците и локалниот разгранок на Исламската држава.

Третманот и плаќањето на работникот од кого зависи целиот производствен систем, треба да биде на прво место кај државата и работодавачот. 

повеќе

Дали верувате дека до ова дереџе се дојде за една ноќ, еден месец, една година? Вистината е дека години се потребни за таков пад.

повеќе

Макси помпа, просечен дипломатски и небитен медиумски ефект.

повеќе