Талибанците нападнаа контролен пункт, убиени најмалку 14 провладини борци

Талибанците нападнаа контролен пункт во западната провинција Херат и убија најмалку 14 провладини борци, соопштија денеска авганистанските власти.

Портпаролот на полицијата изјави дека седум борци биле повредени во синоќешниот напад и дека кај талибанците исто така имало жртви, но не го прецизираше нивниот број.

Во друг инцидент во Џалалабад, провинција Нангарар, убиен е универзитетски професор, а двајца се повредени кога експлодирала бомба поставена на нивниот автомобил.

Талибанците ја презедоа одговорноста за нападот во Херат, но за експлозијата во Џалалабад засега никој не го стори тоа. Во провинцијата Нангарар се активни и талибанците и локалниот разгранок на Исламската држава.

Во повеќето земји во развој, ковид-19 предизвикува економски ураган.

повеќе

Бизнис заедницата која до пред некој месец постојано „трубеше“ како државата не треба да ѝ се меша во работата, веднаш почна да плаче за државна помош.

повеќе

Кога може оние кои пукаа по нас, оние кои ги убија Аце, Коки и Оливер да бидат на слобода, зошто не би бил помилуван и ти?

повеќе