Талибанците ќе почнат да ги исплаќаат заостанатите плати на државните службеници

Талибанската влада во Авганистан од сабота ќе почне да ги исплаќа заостанатите плати на државните службеници, а наскоро ќе почнат да се исплаќаат и пензиите, соопштија талибанските власти.

Фото: ЕПА

На илјадници авганистански државни службеници не им се исплатени најмалку три месечни плати.

„Министерството за финансии вели дека почнувајќи од денеска, на сите државни службеници и персонал ќе им бидат исплатени во целост последните три месечни плати“, објави портпаролот на талибанците Забихулах Муџахид на Твитер.

Не е познато од каде ќе се обезбедат средства за тоа.

И пред талибанците да ја преземат власта во Авганистан во август, многу државни службеници не добиваа плата со недели.

Откако талибанците дојдоа на власт, милијарди долари на авганистанската централна банка во странство, во САД и Европа, беа замрзнати. Странските влади не сакаат директно да ја финансираат талибанската влада, а помошта ја запреа и глобалните финансиски институции.

По состанокот на талибанските претставници со специјалните претставници од Германија и Холандија во четвртокот во Кабул, пратениците изразија подготвеност да ги разгледаат директните плаќања за здравствениот и образовниот сектор во Авганистан преку меѓународни организации.

Друг портпарол на талибанците Инамула Самангани објави на Твитер во саботата дека талибанската влада собира сè поголеми приходи секој ден.

Во последните три месеци, според министерството за финансии, се собрани 288 милиони долари, истакна тој.

Тој додаде дека наскоро ќе продолжи исплатата и на пензиите.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе