Славната долина Панџшир

Талибанците го слават паѓањето на последната слободна територија во Авганистан (ВИДЕО)

Долината Панџшир, единствената авганистанска покраина која досега успешно се бранеше од талибанците, изгледа сепак не успеа да ја зачува својата слобода.

EPA-EFE

Ова го јави репортерот на ТРТ ворлд Али Мустафа на Твитер, повикувајќи се на неименувани извори.

Во меѓувреме, привремениот претседател на меѓународно признатата авганистанска влада Амрулах Салех исто така се огласи на Твитер.

„Отпорот е во име на сите. Отпор“, порача тој, не прецизирајќи ниту потврдувајќи дали последното упориште сега е под контрола на талибанците.

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Снимките објавени на социјалните мрежи го прикажуваат наводното славје на талибанците по освојувањето на покраината, со пукање од автоматско оружје.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе