Талибанците го нападнаа аеродромот во Кандахар во Авганистан, погоден со неколку ракети

Аеродромот во авганистански Кандахар беше цел на ракетен напад, поради што беа откажани сите летови, додека во предградието на градот се засилија борбите со талибанците, кои сакаат да си го вратат некогашното упориште.

Фото: ЕПА

Најмалку три ракети беа лансирани денеска кон аеродромот, при што два проектили ја погодија пистата, рече шефот на аеродромот Масуд Паштун, цитиран од АФП.

Нападот ја оштетил пистата, по што работата на аеродромот беше прекината. Сите летови беа откажани, но се очекува да продолжат во текот на денот, рече официјалниот претставник.

Талибанците ја засилија офанзивата врз главниот град на јужната провинција Кандахар, која се смета за родно место на исламистичкото движење. Групата доживува воскреснување, откако почна да освојува територија кога американските војници во почетокот на јули ја напуштија воздухопловната база Баграм, нејзиниот главен аеродром во земјата.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе

Граѓани, бегалци, мигранти, веќе не ни е важно – се чини дека никој не гледа светла иднина за себе во Албанија.

повеќе