Ќе остане на позицијата до изборот на наследник

Тајмс: Британската премиерка Меј утре ќе поднесе оставка

Британскиот весник Тајмс објави дека се очекува британската премиерка Тереза Меј утре да објави дека поднесува оставка. Весникот не го наведе изворот на информацијата.

Тајмс наведува дека Меј ќе остане на премиерката позиција сѐ додека не заврши изборот на нејзин наследник.

Следниот британски премиер ќе биде избран со гласовите на околу 125 илјади членови на Конзервативната партија.

Досега Меј успеваше да одолее на растечкиот притисок врз нејзиното кршливо лидерство, пишува Тајмс, изјавувајќи дека додека ја има власта, нејзината „должност“ е да го истурка нејзиниот договор за брегзитот во парламентот. Меѓутоа, нејзиниот најнов предлог наиде на критики дури и од оние кои претходно ја поддржуваа.

САД денес остануваат држава со најнапреден систем на високо образование во светот, со најголем број на научни публикации, инвестиции во наука, патентирање на иновации и на добитници на Нобелова награда.

повеќе

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе