Тајм му ја посвети насловната страница на трагично загинатиот Коби Брајант (ФОТО)

Магазинот Тајм ја откри насловната сраница за следниот број, а посветена е на трагично загинатиот кошаркар Коби Брајант.

Изданието ќе биде достапно од 31 јануари.

Во понеделникот во тешка хеликоптерска несреќа загина Коби Брајант, еден од најдобрите кошаркари во историјата.

Покрај него, загинаа уште осум луѓе, меѓу нив и Џијана, неговата 13-годишна ќерка.

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе

Веќе четврта деценија штом општеството се фокусира на македонско-бугарските или македонско-албанските односи, на улиците излегуваат навивачките групи со навредливиот репертоар. Спонтано? Ајде, Ве молам.

повеќе