Косовскиот претседател

Тачи: Време е да станеме членка на Обединетите нации

Претседателот на Косово Хашим Тачи изјави дека е време Косово да стане членка на Обединетите нации.

EPA-EFE

Тачи ова го порача вчера преку Твитер, наведувајќи дека „на Денот на Обединетите нации, улогата на ОН во изградбата на мирот и стабилноста во светот и понатаму останува важна“.

Според него, денес кога човештвотто се соочува со нови предизвици, пресудно е да „останеме единствени во зачувувањето на сигурната иднина на нашите земји“.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Дали и Грција треба да престане да ја смета бугарската фашистичка окупација за време на Втората светска војна како вистинска окупација?, прашува поранешниот грчки министер за надворешни работи – потписник на Преспанскиот договор со Македонија, во колумна за Балканеу. Колумната ја пренесуваме во целост и со автентичните фрази.

повеќе

Каракачанов: На Бугаринот паметот му доаѓа следниот ден...

повеќе

При еден спор, понижувањето не е добро ниту за победникот, ниту за поразениот; ниту за „победникот“, ниту за „поразениот“.

повеќе