Тачи порача од Њујорк: Косово останува пример за верски соживот (ФОТО)

Косовскиот претседате Хашим Тачи со шефот на дипломатијата во оставка Беџет Пацоли, присуствуваа на конференција во Обединетите нации во Њујорк која ја водеше американскиот претседател Доналд Трамп.

По повод своето учество на конференцијата „Глобален повик за заштита на верските слободи“, Тачи кажа дека „Косово останува пример за верски соживот“.

„Заедно со вицепремиерот во оставка Беџет Пацоли, присуствувавме на конференцијата „Глобален повик за заштита на верските слободи“ која ја водеше американскиот претседател Трамп. ја делиме визијата на американскиот претседател Трамп за верските слободи во светот. Косово останува пример за верски соживот“, напиша Тачи на Фејсбук.

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе

Најпрво, важно е да се напомене дека поседувањето на оф-шор компанија не е нелегално само по себе. Во суштина оф-шор земјите нудат низа поволности како што се исклучително поволни стапки на данок. Всушност, некои од нив имаат нула стапка на данок. 

повеќе