Тачи останува во притвор

Советот на Апелацискиот суд во рамки на Специјалниот суд за УЧК ја одби жалбата на поранешниот командант на терористичката група Хашим Тачи на одлуката на судијата за претрес за одредување мерка притвор.

EPA-EFE

Како што се наведува, Тачи не успеал да докаже зошто прелиминарната одлука била неразумна кога станува збор за ризикот од неговото евентуално привремено пуштање на слобода.

Во обвинението, потврдено на 26 октомври 2020 година, Тачи е обвинет за кривична дела воени злосторства и злосторства против човештвото, а обвинетите се и Кадри Весељи, Реџеп Сељими и Јакуп Красниќи. Сите се изјаснија дека не се виновни. Тие беа уапсени на 5 ноември 2020 година, по што беа префрлени во притвор во Хаг.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе

Нема простор за двоумење и губење време, затоа Македонија и Бугарија треба да соработуваат што е можно поскоро за да најдат јасен јазик за разбирање, во процес кој би бил следен од ЕУ, Вашингтон и ОН.

повеќе

Наместо да ги повлечат тужбите против воените инвалиди и членовите на семејствата на загинатите припадници на безбедносните сили, МВР отиде дотаму што поднесе тужби дури и против членовите на семејствата на загинатите полицајци со законска камата да ја вратат земената оштета.

повеќе