Тачи: Очекувам Меркел да го убеди Вучиќ да го признае Косово

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека очекува Ангела Меркел да го убеди српскот претседател Александар Вучиќ да ја признае самопрогласената независност на Косово на претстојниот мини-самит во Берлин.

Тачи очекува и дека Меркел ќе ги повика и петте држави членки на Европската Унија кои го немаат признато Косово, како и Босна и Херцеговина, да ја признаат независноста на Приштина.

„Има добра шанса ова да се случи. Истворемено, нема под никои услови да прифатиме Косово да предложи некаков вид двоен суверенитет или каов било германско-германски модел, Република Српска или каква било автономија“, кажа Тачи.

Додаде и дека е скептичен дека Белград и Приштина ќе се усогласат околу продолжувањето на дијалогот, но дека на средбата во Берлин ќе има повици за продолжување на разговорите врз основа на можноста за постигнување сеопфатен доготор за нормализација.

ЕУ треба принципиелно да реагира на отворениот национал-шовинизам на бугарскиот парламент, се вели во отвореното писмо на македонски академици и професори до европретставниците во Македонија.

повеќе

Нашиот процес на преговори многу веројатно ќе биде предмет на уште построги критериуми и мониторинг имајќи ги предвид искуствата на земјите кои во моментот преговараат. 

повеќе

На Македонија и Бугарија им треба дебата која ќе го унапреди историското разбирање без робување на идеологии, митологии и политики.

повеќе