Политичка криза на Косово

„Тачи нема уставно право да го смени Харадинај“

Ардијан Џини, од Алијансата за иднина на Косово, партијата на Рамуш Харадинај, изјави дека претседателот Хашим Тачи нема уставно право да го смени премиерот.

Тачи во понеделникот на конференција за новинарите му се закани на Харадинај со смена, доколку продолжи да се спротивставува на секоја иницијатива за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина и да се заканува со војна.

Џини во интервју за телевизијата Клан Косова кажа дека идејата на Тачи за корекција на границите е опасна.

„Ако политичар има идеја или визија, најдобриот начин да ја оствари е да го убеди народот во неа. Ова прашање, според мене, е проблематично кога некој има идеја и сака секој да се согласи со неа иако сите се противат на идејата на претседателот Тачи“, кажа тој и додаде дека Харадинај „го знае својот начин, а неговиот став е јасен“.

Тој истакна и дека смета дека мнозинството граѓани на Косово сакаат границите да останат непроменети. „Повеќе од половината од Демократската партија на Косово (чиј основач е Хашим Тачи) го поддржува нашиот став“, кажа Џини.

Политичките раководства во Република Македонија мора да сфатат дека немаат комодитет да ги занемаруваат економските политики на сметка на политичките агенди.

повеќе

Четирите предложени амандмани треба да им го оневозможат луксузот што го имаа сите досегашни влади, на сите идни влади - спорот за името да им биде изговор за несовесно работење, корупција и системски пропусти.

повеќе

Планот за чист воздух од само 1,5 милиони евра издвоени од буџетот и за граѓаните и за еколошките активисти е несериозен.

повеќе