Тачи: Курти е страшливец, лажго и антиамериканец

Претседателот на Ксоово Хашим Тачи со навреди го нападна премиерот Аљбин Курти преку пост на Фејсбук нарекувајќи го „лажго“, „страшливец“, „антиамериканец“ и „незнајко“.

Според неговото мислење Курти е „посветен на уништување на историските сојузи“ и додаде дека неговите изјави за „тајни договори меѓу Косово и Србија се навредливи и опасни за односот на Косово со САД“.

Косовскиот претседател заклучи дека Курти се поставил против Соединетите Американски Држави „во времето на конференцијата во Рамбуе“.

Курти, според него, бил „против администрацијата на Клинтон“, „дури и во Виена, против администрацијата на Буш“, додека во процесот на разграничување со Црна Гора бил против „администрацијата Обама-Бајден“.

„Дури и кога Трамповата администрација нуди меѓусебно признавање, Курти повторно се противи. Единствената константа на Курти е на спротивната страна на Америка. На спротивната страна на историјата“, напиша Тачи. „Народот на Косово има доверба во Соединетите Држави. Сојузот со САД е свет. Сите сме должни да го штитиме“, напиша Тачи.

Косовскиот премиер Курти му одговори на Тачи кажувајќи дека тој е антиевропски расположен, а дека неправедно него го обвинува дека е антиамериканец.

„Тој (Тачи) самиот покажа дека е антиевропски, а јас сум проевропски и проамерикански. Јас верувам во трансатлантските врски. Тој себе се прогласи за антиевропски и почнаа обвинувањата и клеветите против мене дека сум антиамерикански. Значи, јас ги сакам и САД и ЕУ, нам ни се потребни заедно“, кажа Курти.

Даночните затајувачи сѐ почесто се мали фирми, кои сѐ потешко се следат.

повеќе

Повлекувањето на Обединетото кралство од ЕУ (Брегзит) е правен потфат без преседан во историјата на правото.

повеќе

Изминатата недела имаше бурен почеток со објавувањето на вториот сет мерки. Се изнаслушавме разно-разни коментари, предлози и видувања кои никако не би можело да се рече дека се засновани на прецизни анализи и предвидувања на надлежните институции во државата, со кои располагаме, НБРСМ и МФ.

повеќе