Прогноза на косовскиот претседател

Тачи: Историски договор со Белград следната година

Косовскиот претседател Хашим Тачи верува дека следната година Приштина и Белград ќе потпишат „историски договор за нормализација и помирување“.

Следната година, според Тачи, може да биде одлучувачка за евроатлантската перспектива на Западниот Балкан, и тоа зависи од спремноста на регионот да се надминат отворените проблеми.

„Целосно работам на тој аспект, бидејќи не мислам дека има нешто поважно од мирот, помирувањето и добрите соседски односи“, кажа Тачи на конференцијата „НАТО и Западниот Балкан“.

Според него, Косово е најдобриот пример за реакцијата на НАТО на најголемиот безбедносен предизвик во Европа.

„КФОР, кој е гарант на стабилноста на Косово, е најуспешната мисија на мирот во светот со децении по ред. Косово денес е стабилна држава со јасни аспирации“, истакна Тачи.

Еден проблем кај Трамп е тоа што му е опсесија да изгледа „силен".

повеќе

Меѓу најпосетените места во градот сѐ уште на прво место и меѓу главните мотиви поради кои доаѓаат туристите во Крушево е вечното почивалиште на Тоше Проески, спомен куќата изградена во чест на него, Манастирот Св. Преображение и многу други.

повеќе

„Москва се труди да протурка слика за себе како благонаклонет партнер и заштитник на сувереноста и на православното христијанство антитеза на Западот што 'цело време се меша таму кај што не му е местото'.

повеќе