СЗО загрижена дека богатите држави би можеле да натрупаат вакцини поради сојот омикрон

Светската здравствена организација (СЗО) изрази загриженост дека богатите држави, во страв од новиот омикрон сој на коронавирусот, би можеле да го засилат натрупувањето на дози од вакцините и со тоа повторно да ги намалат глобалните резерви.

EPA-EFE

По состанокот на членовите на стручното тело на СЗО за вакцинација, агенцијата на ОН повторно ги советуваше владите да не даваат масовно „бустер“ дози од вакцините, туку да ги испратат во сиромашните земји на кои главно им недостигаат.

Шефицата на одделот на СЗО за имунизација, вакцини и биолошки препарати Кејт О”Браен кажа дека ковид-19 ќе го сопре вакцинацијата, пред сè на оние кои спаѓаат во ризичните групи.

Таа кажа дека во времето на појавата на новиот омикрон сој постои ризик повеќето вакцини повторно да завршат во богатите земји.

„Тоа нема да даде резултати. Тоа нема да даде резултати ни од епидемиолошка перспектива ни од перспектива на пренесување на вирусот, ако вакцините на стигнуваат во сите земји“, наведе О’Браен.

Повеќемесечниот недостиг од резерви на вакцини против коронавирусот почна да се намалува во последните два месеци, а дозите конечно стигнуваат во земјите на кои им се најмногу потребни, преку донации и програмата Ковакс, поддржана од ОН.

СЗО, која сака трендот да се одржи, подолго време ја осудува нееднаквата распределба на вакцините, во која повеќето дози им се дадени на луѓе во богатите држави, чии лидери направија залихи од претпазливост.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе