СЗО размислува да ги прогласи мајмунските сипаници за „вонредна состојба“

Светската здравствена организација за денеска свика состанок на Комитетот за вонредни состојби, на кој ќе се разгледа дали мајмунските сипаници да се прогласат за глобална вонредна состојба.

Фото: ЕПА

Тоа би значело дека Здравствената агенција на Обединетите нации смета дека епидемијата е „вонреден настан“ и дека постои опасност болеста да се прошири преку уште повеќе граници.

Многу научници се сомневаат дека каква било декларација би помогнала да се потисне епидемијата, бидејќи развиените земји, кои ги бележат најновите случаи, се на добар пат да ја изгаснат.

Минатата недела, генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, ја опиша неодамнешната епидемија на мајмунски сипаници идентификувана во повеќе од 40 земји, главно во Европа, како „невообичаена и загрижувачка“.

Мајмунските сипаници со децении ги мачат луѓето во централна и западна Африка, убивајќи до 10 отсто од луѓето.

Досега нема пријавено смртни случаи во епидемијата надвор од Африка.

„Ако СЗО беше навистина загрижена за ширењето на мајмунските сипаници, тие можеа да го свикаат својот Комитет за итни случаи пред многу години кога повторно се појави во Нигерија во 2017 година и никој не знаеше зошто имавме стотици случаи одеднаш“, рече Ојевале Томори, нигериски виролог што е член на неколку советодавни групи на СЗО.

„Малку е чудно што СЗО не ги свика своите експерти додека болеста не се појави во земјите со бело население“, рече тој.

До минатиот месец, мајмунските сипаници не предизвикуваа значителни епидемии надвор од Африка. Научниците не открија големи генетски промени во вирусот, а еден водечки советник на СЗО минатиот месец рече дека зголемувањето на случаите во Европа веројатно е поврзано со сексуалната активност на два фестивали во Шпанија и Белгија.

До денес, Центарот за контрола и превенција на болести на САД потврди повеќе од 3.300 случаи на овие сипаници во 42 земји каде што вирусот вообичаено не се јавува. Повеќе од 80% од случаите се во Европа.

Африка веќе имаше повеќе од 1.400 случаи оваа година, вклучително и 62 смртни случаи.

Дејвид Фидлер, виш соработник за глобално здравје во Советот за надворешни односи, рече дека вниманието на СЗО на мајмунските сипаници среде ширењето надвор од Африка може ненамерно да го влоши јазот меѓу богатите и сиромашните земји забележан за време на ковид-19.

„Можеби има легитимни причини зошто СЗО го вклучи алармот дури кога мајмунските сипаници се проширија во богатите земји, но за сиромашните земји тоа изгледа како лицемерство“, рече Фидлер.

Луѓето со мајмунски сипаници често имаат симптоми како треска, болки во телото и осип, а повеќето се опоравуваат во рок од неколку недели без потреба од медицинска нега.

Дури и ако СЗО прогласи дека мајмунските сипаници се глобална вонредна состојба, не е јасно какво влијание би можело да има тоа.

Во јануари 2020 година СЗО го прогласи ковид-19 за глобална вонредна состојба. Но неколку земји го забележаа тоа и пред март, кога организацијата првпат го опиша како пандемија, неколку недели откако многу други власти го сторија тоа.

„По ковид, СЗО не сака да биде последната што ќе ги прогласи мајмунските сипаници за вонредна состојба“, рече Аманда Гласман, извршна потпретседателка на Центарот за глобален развој.

„Ова можеби нема да се искачи на ниво на вонредна состојба слична на ковид, но сепак е вонредна состојба во јавното здравство што треба да се реши“.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе

Потписниците на нотарските изјави дека нема да гласаат за измените на Уставот се подложни на промени за материјално благо.

 

повеќе