Вирусот уште побрзо се шири

СЗО: Оваа година пандемијата може да биде потешка од претходната

Втората година на пандемијата на ковид-19 би можела да биде потешка од првата, имајќи ја предвид брзината на ширење на коронавирусот, особено во северната хемисфера каде циркулира позаразниот сој, соопшти денес Светската здравствена организација (СЗО).

EPA-EFE

„Влеговме во втората година на пандемијата, која може да биде потешка кога ќе видиме колку брзо се шири ковид-19“, кажа претставникот на СЗО Мајк Рајан, пренесува Ројтерс.

СЗО во најновиот извештај наведе дека околу пет милиони нови случаи на коронавирусот се забележани минатата недела.

„По празниците, во некои земји ситуацијата ќе биде многу полоша од претходно пред да се поправи“, кажа техничката директорка на СЗО за кмовид-19 Марија вон Керкхоув.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Ве молам потрошете малку време и погледајте кои закони не може да се донесат, ако за нив не даде амин Али Ахмети.

повеќе

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе