СЗО: Омикрон не е последниот сој во пандемијата на коронавирусот

Омикрон не е последниот сој во пандемијата на коронавирусот, предупреди денес високата функционерка на Светската здравствена организација Марија ван Керхов.

EPA-EFE

„Во многу држави, како Британија каде што се разви имунитет на населението, и во кои е висока покриеноста со вакцинација, ќе видите разлика во иднина. Се наоѓате во втората фаза на пандемијата“, кажа Керхов за Би-би-си.

Таа кажа дека со десет милијарди дози вакцини против коронавирусот што досега се употребени, уште има три милијарди луѓе што ја чекаат својата прва доза.

„И понатаму имаме многу чувствителна популација. Тоа е глобален проблем, па мораме да го третираме со глобални решенија“, наведе Керхов.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе