„Сигурен резултат“

СЗО му го возврати ударот на производителот на ремдесивир откако нејзината студија покажа дека лекот не ги намалува смртните случаи

Светската здравствена организација ја бранеше својата студија за лекот ремдесивир откако неговиот производител тврдеше дека резултатите биле „несоодветни“ на претходните студии. По истражувањето СЗО соопшти дека лекот не им помага на пациентите со ковид-19.

Фото: ЕПА

„Тоа е сигурен резултат, не дозволувајте да ве лажат, бидејќи ќе пробаат“, им рече на новинарите Ричард Пето, независен статистичар ангажиран од СЗО за да го процени нејзиното истражување. Тој тврди дека секоја придобивка од ремдесивир може да се должи на случајност, пренесе Ројтерс.

Студијата на четири антивирусни лекови финансирана од СЗО, вклучувајќи ги ремдесивир и хидроксихлорокин, вклучи повеќе од 11.000 пациенти со ковид-19 во 30 земји. Откриено е дека сите тестирани лекови имаат „мало или никакво влијание“ врз смртноста, потребата за вентилација или врз бројот на денови поминати во болница.

Инвеститорот на „ремдесивир“, „Гилеад саенсес“, истакна дека резултатите од испитувањето не биле разгледани од рецензенти и тврди дека тие „се чинат противречни на посилните докази од поголем број контролирани студии по случаен избор објавени во рецензирани списанија.“ Компанијата со седиште во Калифорнија соопшти дека придобивките од ремдесивир за пациентите со ковид-19 биле докажани во три претходни испитувања, чии резултати минатата недела биле објавени во Њу Ингланд џурнал оф медисин.

Ремдесивир е единствениот антивирусен лек што е одобрен за лечење пациенти со ковид-19 во САД. Претседателот Доналд Трамп, покрај другите третмани, примаше и ремдесивир кога заздравуваше од вирусот во почетокот на овој месец.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе

Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

повеќе

Граѓаните се преморени од бескрајните, приказни на предавници и патриоти, тирански платформи, договори со Грција, Бугарија, рекети, пописи, тендери,

повеќе