СЗО до државите: Не доцнете со построгите мерки

Светската здравствена организација (СЗО) ги предупреди земјите со зголемен број инфекции со коронавирусот да не доцнат со заострувањето на мерките за заштита.

Фото: ЕПА

„Колку побрзо се воведат мерките, толку потенцијално помалку ќе бидат потребни“, рече во петокот во Женева експертката на СЗО за ковид-19, Марија ван Керхове.

Таа го нагласи фактот дека делта-варијантата на вирусот што сега циркулира е многу позаразна од претходните варијанти.

Неколку земји се во тешка ситуација и мора да воведат „многу строги“ мерки, изјави директорот на СЗО за здравствени итни случаи, Мајк Рајан.

СЗО, како и обично, не издвои ниту една земја, ниту ги коментираше потезите на владата на одредена земја.

Овие мерки вклучуваат широко распространета употреба на маски, физичко растојание, обезбедување на добро проветрени внатрешни простории, избегнување собирање на мали простори и работа од дома кога е можно.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе

Нема простор за двоумење и губење време, затоа Македонија и Бугарија треба да соработуваат што е можно поскоро за да најдат јасен јазик за разбирање, во процес кој би бил следен од ЕУ, Вашингтон и ОН.

повеќе

Наместо да ги повлечат тужбите против воените инвалиди и членовите на семејствата на загинатите припадници на безбедносните сили, МВР отиде дотаму што поднесе тужби дури и против членовите на семејствата на загинатите полицајци со законска камата да ја вратат земената оштета.

повеќе