Светската здравствена организација ја одобри индиската вакцина против корона

Светската здравствена организација (СЗО) во средата објави дека ја одобрила за итна употреба индиската вакцина против ковид-19 која ја произведува Барат Биотек.

EPA-EFE/SANJEEV GUPTA

„Техничката советодавна група утврди дека вакцината Коваксин ги исполнува стандардите на СЗО за заштита од ковид-19, дека придобивките од вакцината се многу поголеми од ризиците и дека вакцината може да се користи“, објави СЗО на Твитер.

Експертите на СЗО препорачаа вакцината да се користи во две дози со интервал од четири недели, во сите возрасни групи постари од 18 години. Вакцината сега ќе може да се извезува.

Коваксин е седма вакцина против ковид-19 одобрена од СЗО досега, по Фајзер/Бионтек, Модерна, Астразенека, Џонсон&Џонсон и кинеските Синовак Биотек и Синофарм.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE/SANJEEV GUPTA

Постоењето на еден отпорен, одржлив и правичен систем на храна е нешто што мора да биде столб на секоја агенда која има за цел за климатско ублажување или адаптација.

повеќе

Економската криза е лоша во сите сфери на живеењето, но од неа можеме и да научиме по нешто.

повеќе

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе